Czy kiedykolwiek słyszałeś termin „prędkość ucieczki”?

Prędkość ucieczki, zwana też drugą prędkością kosmiczną, jest prędkością jaką należy nadać rakiecie, aby wyrwała się z pola działania grawitacji danego ciała kosmicznego. Chcąc oderwać się od Ziemi rakieta potrzebuje osiągnąć prędkość większą niż 11,19 km/s.  W praktyce nie tyle chodzi o odpowiednią prędkość lecz o to jakiej energii potrzebuje nasza rakieta, aby ta prędkość była możliwa.

rocket-969_1920

Dlaczego Ci o tym piszę?

Ponieważ chciałabym przedstawić Ci inny punkt widzenia na Twoje możliwości i osiągnięcia.  Okazuje się, że to nie czas jest podstawową walutą Twoich osiągnięć, lecz energia jaką wnosisz w swoje codzienne aktywności. Stosując umiejętnie zasady zarządzania swoją energią będziesz w stanie dużo szybciej osiągać swoje cele, a przede wszystkim będziesz bardziej szczęśliwszy i zadowolony z samego siebie. 

Niezaprzeczalny jest fakt, że aby efektywnie funkcjonować potrzebujesz mieć odpowiednią energię. Czy to są aktywności związane z pracą, obowiązki domowe, spotkania ze znajomymi czy też czas spędzony ze swoimi najbliższymi. Nawet tak prosta czynność jaką jest spacer z Twoim ukochanym psem wymaga Twojej energii…

Prawda jest też jest taka, że na nic Ci się przydadzą wszystkie wskazówki na temat lepszej organizacji swoich działań, produktywności i wydajności, jeśli nie będziesz mieć siły i energii, aby cokolwiek wdrożyć i wykonać.

Aby z łatwością realizować swoje plany, cele i marzenia potrzebujesz zadbać o to, aby umiejętnie zarządzać swoją energią. Mogłabym napisać, „potrzebujesz zadbać o to, aby nigdy nie zabrakło Ci energii” lecz bym skłamała. Nasza energia nie jest nieograniczona. Jest czymś co się może łatwo wyczerpać  – to są te momenty w których jesteś zmęczony, łatwo się rozpraszasz i „wolniej myślisz”. Ważne jest zatem, aby nauczyć się jak prawidłowo ją uwalniać i odnawiać, aby nigdy Ci jej nie zabrakło w najważniejszych momentach Twojego życia. 

 

Aby prawidłowo zarządzać swoją energią trzeba popatrzeć na kilka najważniejszych elementów. Dokładnie na cztery.

Twoja energia fizyczna – Jak zdrowy i sprawny jesteś?
Twoje energia emocjonalna – Jak szczęśliwy jesteś?
Twoja energia mentalna – Jak dobrze potrafisz się skoncentrować na tym co robisz?
Twoja energia duchowa – Dlaczego to wszystko robisz? Co Cię motywuje i jaki jest cel Twoich działań?

 

Chodzi o to, abyś mógł w życiu powiedzieć „TAK” wszystkiemu co wspiera Twoje osiągnięcia i „NIE” wszystkiemu co Cię rozprasza. To jest jedyny sposób, aby działać z pełnym zaangażowaniem.  Wiem, wiem… Zawsze łatwo jest powiedzieć, grzej jednak to wszystko wykonać. Teoretycznie wiemy co trzeba robić, lecz jednak tego nie stosujemy. Często nie robimy tego wszystkiego dlatego, że nie wiemy od czego zacząć.

Proponuję od zadania sobie kilku pytań w każdym z tych czterech aspektów. 

Co okrada mnie z mojej fizycznej energii i sprawia, że nie jestem w stanie funkcjonować w pełni swoich sił fizycznych?

Skoncentruj tu swoją uwagę na jedzeniu, piciu, nawykach spania i regularnych ćwiczeń fizycznych i na każdym jednym zachowaniu, które czujesz, że okrada Cię z sił fizycznych. 

Co okrada mnie z mojej energii emocjonalnej? 

Skoncentruj swoją uwagę na osobach jakimi się otaczasz na co dzień, relacjach, które nie wpływają na Ciebie korzystnie, na sytuacjach powodujących stres, który odbiera Ci siły do działania. Pomyśl też jakie uczucia towarzyszą Ci w codziennym życiu – negatywne, które ujawniają się poprzez narzekanie? 

Co okrada mnie z mojej energii mentalnej? 

Skoncentruj się na tym co Cię rozprasza, co pochłania niepotrzebnie Twój czas, co zmniejsza Twoją produktywność. W jakim otoczeniu pracujesz? Pomyśl o swojej koncentracji i o technikach organizacji swoich zadań – czy one dają Ci wysoką skuteczność? 

Co okrada mnie z mojej energii duchowej?

Pomyśl o tym co Ci w duszy gra. Jakie są Twoje wewnętrzne przekonania, jak siebie głęboko postrzegasz – jako osobę pewną siebie i osobę odnoszącą sukcesy? Czy otaczasz się ludźmi, którzy wspierają Cię w Twoich działaniach czy też Ci to utrudniają, albo jest to dla nich obojętne? Może to jakieś miejsce, bądź przeszłe zdarzenie które budzi przykre wspomnienia i paraliżuje Cię przed efektywnym działaniem? 

 

W momencie kiedy wiesz co Cię okrada z Twojej energii pierwszy krok masz już za sobą. Jaki jest krok drugi? Zauważaj swoje zachowania, schematy, słabości, niewspierające nawyki. Eliminuj i zastępuj tymi nowymi, wspierającymi, które pozwolą odzyskać Ci swoją energię.

 

Pomyśl co by się stało, gdybyś…

  • uciekł od przeciętności i niskich osiągnięć w swoim życiu
  • uciekł od przytłaczającego stresu, rozpraszaczy 
  • uciekł od strefy swojego komfortu, która kusi głównie wtedy, gdy nie masz energii
  • uciekł od osób, które „ciągną Cię w dół” i blokują Twój naturalny potencjał?

 

Pewnie w swojej głowie zobaczysz własne obrazy „jakby to było, gdyby…”  Ja Ci mogę zagwarantować jeden obraz: będziesz szczęśliwszy i bardziej zadowolony z życia i z samego siebie. 

 

Wszystkie osiągnięcia, zdrowie, szczęście swoje źródło mają
w umiejętnym zarządzaniu własną energią”

Pozdrawiam i do zobaczenia. 
Justyna Pasionek

 

PS.
Jeśli chcesz nauczyć się, jak prawidłowo zadbać o swoją energię, aby osiągać więcej w znacznie krótszym czasie skontaktuj się ze mną.
 

 

 

 

 

 

Powiązane zdjęcia: